Hareketsizlik Sessiz Bir Katil…

Fiziksel aktivite mucizevi bir ilaç. Sağlıklı kalmak ve yaşamak için, gün içerisinde aktif olmaya çalışın ve çeşitli aktiviteler ile bir hafta içinde en az 150 dakika fiziksel aktiviteye ulaşmayı hedefleyin.

Teknoloji günümüzde bir taraftan hayatı kolaylaştırırken diğer taraftan bizi günden güne  inaktif hale getiriyor.Toplu taşımadan, eğlence anlayışımıza kadar her şey bizi daha az fiziksel çaba göstermeye itiyor. İş hayatlarımızdaki masa başı bağımlılığı da tüm bunların üzerine tuz biber oluyor.Her yeni jenerasyon bir öncekine göre fiziksel aktivite gerektiren çalışma koşulları, ev işleri, alışveriş ve benzeri  faaliyetleri çok daha az gerçekleştiriyor.

Hareketsizlik “sessiz katil” olarak nitelendiriliyor. Fazla oturmak, uzanmak ve gün içerisinde sürekli olarak uzun süreli hareketsiz kalmak gibi sedanter davranışlar günden güne alışkanlık haline gelerek sinsice sağlığımızı baltalıyor.

Bulaşıcı olmayan kronik hastalıklarla savaş toplumsal olarak sadece kendimiz için değil çevremizdeki bireylerinde fiziksel aktivite yapmaları için çalışmayı, her birimiz için sedanter geçirilen süreyi azaltmayı kaçınılmaz hale getirmektedir.

 Bunları Biliyor muydunuz?

  • Yeterli ve dengeli düzeyde yapılan fiziksel aktivitenin yararları:
  • Kardiyorespiratuar kapasite ve kas kuvvetini artırır.
  • Kemik sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, felç, şeker hastalığı, göğüs ve kolon kanseri ve depresyona yakalanma riskini azaltır.
  • Enerji dengesi ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.