​Aile Hekimleri "Daha Aktif Bir Türkiye" için bir araya geldiler.

”Harekete Liderlik Et!” sloganıyla 13-14 Haziran 2015 tarihlerinde İzmir Renaissance Hotel’de aile hekimleri ‘Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nda bir araya geldiler.

Türkiye’nin farklı illerinden aile hekimlerinin katılımıyla gerçekleşen, ‘Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nın ikinci toplantısında, birçok ülkede uygulanmakta olan ‘Egzersiz İlaçtır Programı’nın tanıtımı yapıldı. Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği tarafından yürütülmekte olan Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nın ikinci toplantısında Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy önemli değerlendirmelerde bulundu.

Program eğitimcilerinden Prof. Dr. Haydar Demirel sunumunda bireylerin düzenli egzersiz yapmalarının bir çok faydasının olduğundan bahsetti. Egzersizle sağlıklı yaşam kararının hafife alınmayacak bir karar olduğundan ve ömür boyu çaba gerektirdiğini iletti.

İki gün süren programın ilk gününde fiziksel aktivite üzerine düzenlenen çalıştaylara katılan aile hekimleri program bitiminin ardından hep birlikte derneğimizin düzenlediği akşam yemeğine katılım gösterdiler.

Programın ikinci gününe sabah sporuyla başlayan aile hekimleri kordonda sabah koşosu yaptıktan sonra eğitmenler eşliğinde sabah sporlarını da yaptılar. Halkında katılım gösterdiği spor etkinliğinde renkli görüntüler ortaya çıktı.

Sabah sporu sonrasında eğitimlere kaldıkları yerden devam eden aile hekimleri kendi aralarında gruplar oluştururak gelen hastalarına fiziksel aktivite önerileri üzerine çalışmalar yaptılar. Hastaları farklı farklı gruplara ayırarak örnek reçetelemeler yaptıktan sonra kürsüye çıkarak değerlendirmelerde bulundular.

Eğitimciler :

Prof. Dr. Haydar Demirel : Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu : İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı

Uzm. Dr. İrep Eray Karataş : Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanı

Doç. Dr. Didem Özdemir : Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı