Derneğimiz, Türkiye Diyetisyenler Derneği ile işbirliği içerisinde Düşük Kalorili ve Kalorisiz Tatla

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği ikili iş birliği protokolü kapsamında Ankara ve İstanbul klinisyen diyetisyenlere yönelik yerli ve yabancı akademisyenlerin katılımlarıyla Düşük Kalorili ve Kalorisiz Tatlandırıcılar Konferanslarını düzenledi. 

Toplantının ilk ayağı olan Ankara’da programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Tayfur; kardeş dernek olarak nitelendirdiğimiz Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği ile düzenlemekte olduğumuz ikinci seri toplantılarımızı sizlerin katılımlarıyla gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcılar hakkında gerçekleştireceğimiz bu iki konferansımızda katkı verecek olan yerli ve yabancı akademisyenlerin siz değerli diyetisyenlerimize doğru bilgilerin aktaracak olmasından büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim dedi.

Konferansların Ankara ayağında misafir olarak katılan T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü – Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, Dairemiz Türkiye genelinde obezite ile mücadele konusunda çok sayıda projeler yürütmektedir. Fazla kiloluluk ve şişmanlığın önlenmesi konusunda düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların rolü konusunda merak ettiğim çok fazla konu olduğunu belirtmek isterim. Çok kısa bir sürede yaptığım araştırmalar neticesinde tatlandırıcılar konusu hakkında büyük bir bilgi kirliliğinin olduğu ve henüz netlik kazanmamış hususların olduğu kanısına vardım. Fakat bugün burada gerek yerli gerek yabancı akademisyenlerimizin katkı ve bilgi paylaşımları doğrultusunda bir çok konunun netlik kazanacağını düşünüyorum dedi. İki derneğimize de bu konuda böyle kapsamlı konferanslar düzenledikleri için teşekkürlerimiz ve memnuniyetimi iletmek isterim. Verimli ve başarılı bir konferans diliyorum.

Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği Genel Sekreteri Yusuf Can Kayaoğlu yaptığı açılış konuşmasında geçtiğimiz 3 yıl içerisinde Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız ile fiziksel aktivitenin arttırılması amacıyla Hareketli Hayatı Teşvik Projesi kapsamında Türkiye genelinde birçok çalışma gerçekleştirdik. Sağlıklı Beslenme alanında ise yakın zamanda Beslenme Standartlarının Geliştirilmesi Projesini geliştirerek lifli gıdaların tüketilmesini odağımıza aldık ve 9 adet kısa film hazırlayarak sosyal medya üzerinden yaklaşık 8 milyon kişiye ulaştık. Türkiye Diyetisyenler Derneği ile birlikte proje geliştirmek bizim için gurur verici dedi. Gündemde büyük bir karmaşaya sebebiyet veren yanlış açıklamalara elimizden geldiğince düzeltebilmek için Türkiye Diyetisyenler Derneği’miz ile bir çok proje geliştirip hayata geçirecek olmamızdan da ayrıca heyecanlı olduğunu ifade etti.

Yerli ve yabancı akademisyenlerin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcılar hakkında kendi alanlarında sunumlarını gerçekleştiren akademisyenler aynı zamanda gelen soruları da yanıtladı.

Eğitimlere değerli akademisyenlerden;

Prof. Dr. Ali Esat Karakaya,

Prof. Dr. Muhittin Tayfur

Sigrid Gibson

Prof. Dr. Lluis Serra Majem

Dr. Caomhan Logue

Keith - Thomas Ayoob

Prof. Dr. Taner Damcı

Dr. Ashley Roberts katkıda bulundu.