Erzurum da Harekete Liderlik Ediyor!

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile yürütülen program kapsamında, beden eğitimi öğretmenlerine fiziksel aktivite uygunluk karnesi eğitimi verildi.

Erzurum Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen eğitim toplantısına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın açılış konuşma videoları ile, Erzurum Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, Sağlık Bakanlığı Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, Erzurum Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mihriban Yazıcı, Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Hatice Bayar ve Mili Eğitim Bakanlığı Erzurum İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turan Bağaçlı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Derneğimizin desteğiyle hazırlanan 12 Mayıs 2016 Perşembe günü Erzurum Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe, 550 ye yakın beden eğitimi öğretmeni ve  aile hekimi katılım gösterdi. Program kapsamında karne eğitimi alan katılımcılara eğitim sertifikaları verildi.

Programda konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Mahmut Uçar, fiziksel aktivitenin öneminin yeterince anlaşılamadığını belirterek, “Fiziksel aktivitenin yetersiz olması sonucu obezite karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde 1 milyar kadar yetişkin bireyin vücut ağırlığının fazla olduğu ve bunlardan 300 milyonunun da obez olduğu bilinmektedir. Fiziksel aktivite her yaşta önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite, çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, istenmeyen kötü alışkanlıklardan kurtulmada önemli farklar yaratabilmektedir” diye konuştu.

Programla ilgili de bilgi veren Uçar, “Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile ilimiz genelinde de çevre 6 il dahil toplam 435 beden eğitimi öğretmeni ve 84 aile hekimi, Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” kapsamında eğitim alacaklar” dedi.

Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programları çerçevesinde 12 farklı şehirde düzenlenecek organizasyonlarda 11.185 Beden eğitimi öğretmeni ve 2.500’ün üzerinde aile hekimine eğitim verilecek. Eğitimler sonrasında, Beden Eğitim Öğretmenleri ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencileri için fiziksel aktivite karnesi dolduracak ve Aile Hekimleri fiziksel aktivite için reçete yazacak.

Uygulamada mekik, şınav, esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu gibi parametreler değerlendirilecek. Fiziksel aktivite değerleri, ana karnedeki beden eğitimi ders notlarını etkilemeyecek. Veliler ve öğrenciler, fiziksel uygunluk karnesine ait notları diğer tüm derslerin görülebildiği e-okul sistemi üzerinden ulaşabilecek. Beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerine, Fiziksel Aktivite Karnesi Eğitimi Programı'yla öğrencilere fiziksel aktivite karne notunun nasıl verileceği, nelere dikkat edileceği konularında eğitimler verilecek. Aile hekimlerine yönelik olarakta gelen hastalarına önerecekleri fiziksel aktivite reçetelerinin kullanımına yönelik eğitimler verilecektir.

Aile hekimlerine yönelik eğitim kitine buradan,

Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitim kitine ise buradan ulaşabilirsiniz.