Derneğimizin IPAQ Etki Araştırması Tanıtım Toplansıtısında Aile Hekimleri Bir Araya Geldi

Feed Box ile IPAQ Etki Araştırması için İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Özdemir ve müdür yardımcıları derneğimizin organize ettiği akşam yemeğinde aile hekimleri ile bir araya geldiler.

Derneğimizin yürütmekte olduğu Fiziksel Aktivite Liderlik Programlarının ve Egzersiz İlaçtır inisiyatifinin etkilerinin ölçümlenmesi plananlanan bu çalışmada 10’lu gruplara ayrılarak 40 farklı Aile Sağlığı Merkezine Feed Box anket cihazı kurulumları gerçekleştirilecektir.

Egzersiz İlaçtır Türkiye kapsamında da pilot bölge olarak seçilen İstanbul'da, toplumun fiziksel aktivite seviyesinin ölçülmesi planlanmaktadır.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve derneğimiz iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışma İstanbul’un 24 farklı ilçesinde 40 aile sağlığı merkezinde uygulamaya geçecek. Kurulan Aile Sağlığı Merkezlerine cihazlar 1 yıl süreyle fiziksel aktivite ölçümlemesi yapacak. Tüm kullanıcılara hitap eden ve 7 sorudan oluşan Uluslararası Fiziksel Aktivite formunu (International Physical Activity Questionnaire) cevaplayacaklar. Toplanan anket sonuçlarının bir yıl sonunda analiz ve değerlendirmesi yapılacaktır.

Uluslararası fiziksel aktivite formu 21 farklı dile çevrilmiştir. 15-69 yaş arası bireylerin, günlük hayatlarının bir parçası olarak yaptıkları fiziksel aktivite tiplerine göre değerlendirme yapmak için geliştirilmiş ve test edilmiştir.

19.01.2016 tarihinde Avrupa yakasında, 21.01.2016 tarihinde Anadolu yakasında İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Özdemir aile hekimlerinden yapılacak bu ölçme çalışmasında hassasiyet göstermelerini rica etti. Yaptığı açıklamalarda gün geçtikçe fiziksel inaktivitenin arttığına değinen Özdemir, aile hekimlerine bol bol fiziksel aktivite önermeleri gerektiklerini iletti.

Feed Box cihazı kurulan Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen bireyler aşağıdaki 7 soruluk formu cevapladıktan sonra fiziksel aktivite bakımında ne durumda olduklarını öğrenecekler. Formu bitirdikten sonra sonuç ekranına ulaşan bireyler aktif, orta seviye aktif ya da inaktif olarak 3 sınıfa ayrılacaklar. 

7 Soruluk Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi ;

  1. Geçen 7 gün içerisinde kaç gün ağırlık kaldırma, kazma,aerobik, basketbol, futbol veya hızlı bisiklet çevirme gibi şiddetli fiziksel aktivitelerden yaptınız?
  2. Bu günlerin birinde şiddetli fiziksel aktivite yaparak genellikle ne kadar zaman harcadınız?
  3. Geçen 7 gün içerisinde kaç gün hafif yük taşıma, normal hızda bisiklet çevirme, halk oyunları, dans, bowling veya çiftler tenis oyunu gibi orta dereceli fiziksel aktivitelerden yaptınız? (Yürüme hariçtir)
  4. Bu günlerin birinde orta dereceli fiziksel aktivite yaparak genellikle ne kadar zaman harcadınız?
  5. Geçen 7 gün içerisinde, bir seferde en az 10 dakika yürüdüğünüz gün sayısı kaçtır?
  6. Bu günlerden birinde yürüyerek genellikle ne kadar zaman geçirdiniz?
  7. Geçen 7 gün içerisinde, günde oturarak ne kadar zaman harcadınız?


IPAQ ile Çok Merkezli Etki Araştırması'na buradan ulaşabilirsiniz.