İstanbul'da Liderler Bir Araya Geldi

'Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı’ toplantı serisinin 10. adımı, 17 kasım perşembe günü  Cem-i Demiroğlu Oditoryumu'nda beden eğitimi öğretmeni, aile hekimi ve diyetisyenlerinin yoğun katılı ile gerçekleşti. 

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Derneğimizin iş birliği ile yürütülen eğitim toplantısına Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite - Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım,  Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci işleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Murat Gülşen, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü  Dr. Mustafa Özdemir, İstanbul Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yalçın Çetin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Erhan Cirit, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite-Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Esra Şahin ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği Genel Sekreteri Yusuf Can Kayaoğlu katıldı.

Programın açılışında konuşmasını yapan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite - Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nın önemini vurguladı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, beden eğitimi öğretmenlerine yönelik yaptığı sunumda  ‘Çocuklarda Sağlıklı Beslenme’ konusunda önemli bilgiler aktardı.

Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programları çerçevesinde 12 farklı şehirde düzenlenecek organizasyonlarda 11.185 Beden eğitimi öğretmeni ve 2.500’ün üzerinde aile hekimine eğitim verilecek. Eğitimler sonrasında, Beden Eğitim Öğretmenleri ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencileri için fiziksel aktivite karnesi dolduracak ve Aile Hekimleri fiziksel aktivite için reçete yazacak.

Uygulamada mekik, şınav, esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu gibi parametreler değerlendirilecek. Fiziksel aktivite değerleri, ana karnedeki beden eğitimi ders notlarını etkilemeyecek. Veliler ve öğrenciler, fiziksel uygunluk karnesine ait notları diğer tüm derslerin görülebildiği e-okul sistemi üzerinden ulaşabilecek. Beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerine, Fiziksel Aktivite Karnesi Eğitimi Programı'yla öğrencilere fiziksel aktivite karne notunun nasıl verileceği, nelere dikkat edileceği konularında eğitimler verilecek. Aile hekimlerine yönelik olarakta gelen hastalarına önerecekleri fiziksel aktivite reçetelerinin kullanımına yönelik eğitimler verilecektir.