Saha Ekibimiz İstanbul'u Geziyor.

Egzersiz İlaçtır Türkiye, Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği tarafından, fiziksel aktivite ve egzersizi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinin önemli bir parçası haline getirmek için yürütülen bir programdır. 

2007 yılında Amerikan Tıp Birliği ve Amerikan Spor Hekimliği Koleji tarafından geliştirilen bu inisiyatif Amerikan Spor Hekimliği tarafından koordine edilmektedir.

Programın amacı, birinci basamak hekimleri ve sağlık hizmet sağlayıcılarını, hastalık önleme ve tedavi planları hazırlanırken fiziksel aktivitenin dahil edilmesi konusunda ve hekimlerce reçetelenmesini teşvik etmektir.

Egzersiz İlaçtır Türkiye inisiyatifi İstanbul pilot bölge seçilerek 2015 yılından bu yana 3 saha temsilcimiz ile aile hekimleri ziyaret ediliyor, konu hakkında bilgilendirilip, egzersiz reçeteleri ile tanıştırılıyor. 

Araştırmalar egzersizin, şeker hastalığı (diyabet), kalp hastalığı, obezite ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere 40’tan fazla kronik hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde rolü olduğunu göstermektedir.

Aile hekimleri saha temsilcilerimiz tarafından ziyaret edildikten sonra hastalarına yazılı olarak fiziksel akivite önerilerinde bulunmaya başlıyor. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olarak karşımıza çıkan fiziksel inaktivite azaltılmasına yönelik reçeteleme yapılıyor.

2015 yılı boyunca İstanbul’da bulunan aile hekimlerinin %85’i yani 2.850’ye yakını saha temsilcilerimiz tarafından ziyaret edilmesi  ve Egzersiz İlaçtır Reçetelerinin bırakılması planlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi bireylerin haftada en az 5 gün günde 30 dakika yürüyüş yapmalarını tavsiye ediyor. Aile hekimlerimizde gelen hastalarına sosyal, ekonomik ve sağlık koşullarına uygun egzersiz ve fiziksel aktivite tavsiyelerinde bulunuyorlar.


Egzersiz Mutluluktur..

Egzersiz İlaçtır ile ilgili dokümanlara buradan ulaşabilirsiniz.

40 Hastalıkta Sağlık Reçeteniz Dizisi filmlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.


                                    egzersiz_logo_tr     
                                   EIM_clr-HR