Antalya'da Fiziksel Aktivite Liderlik Programı'na Yoğun İlgi

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği desteğiyle hazırlanan ve on iki ilde yapılacak olan “Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı”   toplantı serisinin 7. ayağı Antalya’da, aile hekimi ve beden eğitimi öğretmenleri başta olmak üzere yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Görkemli yapısı ile ilk konuklarını ağırlayan Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde yapılan eğitim toplantısına,  Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Antalya Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı  Dr. Mehmet Çelikel, Antalya Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Adil Kaplan, Antalya İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ferhat Sarıbek, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Recep Yıldız, Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği Genel Sekreteri Yusuf Can Kayaoğlu katıldı.

Kayaoğlu açılış konuşmasında, "İlki Ankara'da yapılmış olan toplantı serimiz on iki ilde yapılacaktır. Trabzon’dan sonra toplantımızın yedincisini bugün burada Antalya’da sizlerle birlikte gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği olarak, bu dönüşümün bir parçası olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Ülkemizde sağlıklı nesiller yetişmesi için çocukluk ve ergenlik çağından itibaren fiziksel aktivitenin ölçümlendiği yeni bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemde hem çocukluk çağından itibaren yeni neslin, hem de fiziksel aktivite karnelerinin velilere ulaşması ile anne ve babaların konu hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının gelişmesi hedeflenmektedir..” diyerek sözlerini bitirdi.

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, beden eğitimi öğretmenlerine hitaben yaptığı konuşmasında, “Bizim geleceğimizin, en kıymetlilerimizin, çocuklarımızın sizler ile aynı sizlerin görünümünde olmalarını istiyoruz. Sadece hareket etmek yeterli değil; bunu doğru bir beslenme ile desteklemedikten sonra, yaşam biçime haline dönüştürmedikten sonra yaptığımız şey yarım kalacaktır. Bunun için çok değerli aile hekimlerimizle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu sinerjiyi burada da yakalamak, sizlerin geldiği sekiz ile de aynı şekilde taşımak istiyoruz. Bugüne kadar yaptığınız çalışmalar için şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum” dedi. 

Özdemir konuşmasının devamında “Derneğimizin rolü çok önemli. Derneğimize teşekkür etmeden olmaz. Bütün imkanları hiç sınır tanımadan buraya getirip sizlerin ayağınıza serdi ” diyerek derneğimizin projedeki rolünü vurguladı.

Etkinlik, aile hekimlerine yönelik, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Haydar Demirel’in ‘Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı’ eğitimi ile son buldu.

Aile hekimlerine yönelik eğitim kitine buradan,

Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitim kitine ise buradan ulaşabilirsiniz.