Bursa, "Hareketin Lideri" Aile Hekimi ve Beden Eğitimi Öğretmenleri'ni Ağırladı.

“Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” eğitim toplantı serisinin dokuzuncusu Bursa’da; Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova şehirlerinden gelen 1100’e yakın beden eğitimi öğretmeni ve  aile hekiminin katılımıyla gerçekleşti. 

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği’nin desteğiyle hazırlanan ve 27 ekim 2016 perşembe günü Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Merinos’da gerçekleşen eğitim toplantısına, Bursa Halk Sağlığı Müdürü Doktor Özcan Akan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Bursa İl Milli Eğitim Mesleki Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği Genel Sekreteri Yusuf Can Kayaoğlu katıldı.

Program kapsamında Bursa’da ‘Beslenme Dostu Okul’ olmaya hak kazanan 48 okula sertifikaları verildi. 

Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitimde, Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Güneş,  ‘Çocuklarda Sağlıklı Beslenme’ konusunda izleyicileri bilgilendirdi. 

Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programları çerçevesinde 12 farklı şehirde düzenlenecek organizasyonlarda 11.185 Beden eğitimi öğretmeni ve 2.500’ün üzerinde aile hekimine eğitim verilecek. Eğitimler sonrasında, Beden Eğitim Öğretmenleri ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencileri için fiziksel aktivite karnesi dolduracak ve Aile Hekimleri fiziksel aktivite için reçete yazacak.

Uygulamada mekik, şınav, esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu gibi parametreler değerlendirilecek. Fiziksel aktivite değerleri, ana karnedeki beden eğitimi ders notlarını etkilemeyecek. Veliler ve öğrenciler, fiziksel uygunluk karnesine ait notları diğer tüm derslerin görülebildiği e-okul sistemi üzerinden ulaşabilecek. Beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerine, Fiziksel Aktivite Karnesi Eğitimi Programı'yla öğrencilere fiziksel aktivite karne notunun nasıl verileceği, nelere dikkat edileceği konularında eğitimler verilecek. Aile hekimlerine yönelik olarakta gelen hastalarına önerecekleri fiziksel aktivite reçetelerinin kullanımına yönelik eğitimler verilecektir.

Etkinlik, aile hekimlerine yönelik, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı’ndan, Prof. Dr. Haydar Demirel’in ‘Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı’ eğitimi ile son buldu.

Aile hekimlerine yönelik eğitim kitine buradan,

Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitim kitine ise buradan ulaşabilirsiniz.