Hareketin Liderleri Fiziksel Aktivite Liderlik Programında Buluştu

”Harekete Liderlik Et!” sloganıyla 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul’da bir araya gelen aile hekimleri, ‘Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nı şekillendirdiler.

Türkiye’nin farklı illerinden 43 hekimin katılımıyla gerçekleşen, ‘Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nın bu ilk toplantısında, birçok ülkede uygulanmakta olan ‘Egzersiz İlaçtır Programı’nın lansmanı da gerçekleştirildi. 

“Harekete liderlik etme amacıyla yola çıktık ve Fiziksel Aktivite Lideri olarak daha hareketli bir Türkiye yaratmak için gönüllü olan hekimlerimizle bir araya geldik. Bu program ile liderlerimizin yardımıyla, onların temas ettiği yaklaşık 170,000 kişilik nüfusa fiziksel aktivitenin günlük yaşamın bir parçası olarak benimsenmesi gerektiğine ve herkese uygun bir fiziksel aktivite türünün bulunduğuna ilişkin mesajlarımızı paylaşma fırsatı bulduğumuzu düşünüyor ve bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Sayısı hergün artacak olan liderlerimizle birlikte daha yapacağımız çok iş var.” dedi.

İki günlük program süresince liderler ile birlikte olan Prof.Dr.Haydar Demirel, farklı profillere yönelik fiziksel aktivite önerilerini aktarıp Egzersiz İlaçtır Programı’nı tanıttı. Fiziksel aktivitenin, tedavinin bir parçası olarak ilaç gibi reçetelenmesinin önemini vurgulayan Demirel, her profile uygun bir fiziksel aktivite türünün Prof.Dr.Haydar Demirel olduğunu şu sözleriyle özetledi: “Fiziksel aktivite yapmak için spor kıyafeti giyip, yürüyüş parkurlarında yürümek şart değildir. Kişinin düzenli olarak işine giderken yapacağı bir yürüyüş de fiziksel aktivitedir.” dedi.

Liderler, Fiziksel Aktivite Liderleri Manifestosu’nu oluşturdular!

Gruplara ayrılarak dört farklı konuyu tartışan fiziksel aktivite liderleri; fiziksel aktivitenin aile hekimleri arasında iletişimi nasıl yapılmalı, fiziksel aktivite bireylere nasıl aktarılmalı, Egzersiz İlaçtır tanıtım ekibinin çalışma prensipleri neler olmalı, fiziksel aktivite aile hekimlerinin yoğun gündeminde nasıl yer bulabilir konularını ele alarak Fiziksel Aktivite Liderleri Manifestosu’nu oluşturdular.

Fiziksel Aktivite Liderleri sabah yürüyüşünde !

Sahilyolu’nda gerçekleştirilen etkinlikte fiziksel aktivite liderleri, eğitmenler eşliğinde yürüyüş ve  egzersiz yaptılar. Kurulan çadırda, fiziksel aktivite önerilerini çevre sakinleri ile paylaşan liderler, yürüyüş yapan kişilere yeşil elma ikram ettiler.

Eğitimciler :

Prof. Dr. Haydar Demirel : Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Yavuz Sanisoğlu : Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Biyoistatistik Anabilim Dalı Başkanı