Hareketin Liderleri İzmir'de Bir Araya Geldi!

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği desteğiyle hazırlanan 14 Nisan 2016 Perşembe günü Halkapınar Spor Salonu’ndaki etkinliğe, aile hekimi ve beden eğitimi öğretmenleri başta olmak üzere yaklaşık 1150 kişi katıldı. Program kapsamında karne eğitimi alan katılımcılara eğitim sertifikaları verildi.

Halkapınar Spor Salonu’nda gerçekleşen eğitim toplantısına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın açılış konuşma videoları ile, İzmir Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, Sağlık Bakanlığı İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, Sağlık Bakanlığı İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Yalçın, Sağlık Bakanlığı İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Ece Özkan’ın katılımıyla gerçekleşti.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur’un açılış konuşmasında, "Çocuklarımızı daha sağlıklı yapmaya geldik. Uygun eğitimlerle, uygun reçetelerle davranış değişikliğini hep beraber oluşturacağız. Asansör çocuk servisleri hizmetleri ayağımızda. Sizler, beden eğitimi öğretmenleri çocukların hayatında çok kıymetlisiniz. Her davranışınız çocuklara sağlıklı yaşam konusunda çocuklara bir mesaj. Sizlere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Vali Yardımcısı Sayın Celal Ulusoy, konuşmasında, “Çocukların en yakınında olan insanlar olarak sağlığı davranış biçimine getirmeleri konusunda onlara birçok konuda yardımcı olabilirsiniz. Hastalıklardan korunmaları için sağlıklı yaşam alışkanlığı edinmeleri gerekir. Türk toplumunun son elli yıl içinde alışkanlıkları değişti. Atlardan indik, araçlara arabalara bindik ve bu hareketsizlik içinde bütün hastalıklara da hedef olduk. Aktif bir toplum, hareketli bir toplum yaratabilmek için, bu mücadeleyi sürdürmek zorundayız. Bakanlıkların temsilcileri olarak il ve ilçelerdeki müdürlüklere çok iş düşüyor. Çalışmalar için şimdiden teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum.” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur ve Vali Yardımcısı Sayın Celal Ulusoy tarafından, Beslenme Dostu Okul Projesi Sertifikası almaya hak kazanan Özel Yamanlar Mustafa Şık İlkokulu, Mustafa Şık Ortaokulu ve İlhan Onat İlkokulu müdürlerine sertifikaları takdim edildi. 

Programa katılan Prof. Dr. Haydar Demirel’in sunumunun ardından, beden eğitimi öğretmenleri çim sahaya kurulan platformda, 2,60 metre çapındaki “HAREKETLİ” adlı dev topla bowling oynayarak, İzmirlilere "sağlık için harekete geç" çağrısı yaptı ve yürüyüş parkurunda yürüyüş yapıldı.

Etkinlik, aile hekimlerine yönelik, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı’ndan, Prof. Dr. Haydar Demirel’in ‘Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı’ eğitimi ile son buldu.

Aile hekimlerine yönelik eğitim kitine buradan,

Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitim kitine ise buradan ulaşabilirsiniz.