​Hareketli'nin 2. Durağı Tekirdağ!

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği’nin yürüttüğü Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı kapsamında, Tekirdağ’da 24.03.2016 tarihinde, yaklaşık 300  beden eğitimi öğretmeni ve aile hekimine eğitim verildi.

18 Mart Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen eğitim toplantısına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın açılış konuşma videoları ile, Sağlık Bakanlığı Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Haci Bayram Zengin, Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dr. Egemen Yavaş, Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Hülya Becerir, Milli Eğitim Bakanlığı Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Çanlı’ın katılımıyla gerçekleşti.

Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programları çerçevesinde 12 farklı şehirde düzenlenecek organizasyonlarda 11.185 Beden Eğitimi öğretmeni ve 2.500’ün üzerinde aile hekimine eğitim verilecek. Eğitimler sonrasında, Beden Eğitim Öğretmenleri ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencileri için fiziksel aktivite karnesi dolduracak ve Aile Hekimleri fiziksel aktivite için reçete yazacak.

Uygulamada mekik, şınav, esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu gibi parametreler değerlendirilecek.Fiziksel aktivite değerleri, ana karnedeki beden eğitimi ders notlarını etkilemeyecek. Veliler ve öğrenciler, fiziksel uygunluk karnesine ait notları diğer tüm derslerin görülebildiği e-okul sistemi üzerinden ulaşabilecek. Beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerine, Fiziksel Aktivite Karnesi Eğitimi Programı'yla öğrencilere fiziksel aktivite karne notunun nasıl verileceği, nelere dikkat edileceği konularında eğitimler verilecek. Aile hekimlerine yönelik olarakta gelen hastalarına önerecekleri fiziksel aktivite reçetelerinin kullanımına yönelik eğitimler verilecektir.

Aile hekimlerine yönelik eğitim kitine buradan,

Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitim kitine ise buradan ulaşabilirsiniz.