​III. Fiziksel Aktivite Liderlik Programı'na Yoğun İlgi!

III. Fiziksel Aktivite Liderlik Programının açılış konuşmasını Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilay Yüce gerçekleştirdi. Yüce, konuşmasında Fiziksel Aktivite’nin öneminden bahsetti, yeni bilgilerle dolu güzel bir program gerçekleşmesini temenni ettiğini paylaştı.

Liderlik Programı’na Türkiye’nin bir çok ilinden gelen aile hekimlerinin, yerli ve yabancı konuşmacıların katılımıyla gerçekleşti. Program boyunca yeni liderlerimize Florida Üniversitesi’nden Prof. Dr. Scott Powers, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haydar Demirel,  İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden İrep Karataş Eray eşlik etti.

 III. Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nda yerli ve yabancı konuşmacıların eşliğinde yeni dönem liderlerimiz “Egzersiz İlaçtır” programı ile tanıştılar. Yapılan çalıştaylar ile egzersiz reçeteleme çalışmaları gerçekleştirerek hangi hastaya hangi egzersiz, süresi ve şekli gibi bir çok konu hakkında bilgiler paylaşıldı.

Fiziksel Aktivite’nin arttırılması için bir araya gelen yeni dönem liderlerimiz, programın  ikinci gününe sabah egzersizi ve liderlerimizden Dr. Alper Zobarlar eşliğinde dans terapisi ile başladılar.

                                                                                          Arya

Türkçe olarak dernek tarafından geliştirilen, ilk 7 Dakikalık Fiziksel Aktivite Mobil Uygulaması ARYA’nın ilk versiyonu bu toplantıda tanıtıldı. Telefonlarına indirip deneyen aile hekimlerinden gelen geri bildirimlere göre geliştirmeler tamamlanarak Ocak 2016’da App Store ve Google Play Store’da yayınlandı.

Eğitimciler :

Prof. Dr. Scott Powers : Florida Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Haydar Demirel : Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu : İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı

Uzm. Dr. İrep Eray Karataş : Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanı